Zobacz jak powstaje zielona energia z odpadów. Dni funduszy europejskich - 12 maja

Odpady komunalne są paliwem do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej w ZUOK Białystok. Już 12 maja, podczas ogólnopolskich Dni Funduszy Europejskich, będzie okazja, by zobaczyć jak działa spalarnia. Zapraszamy do rejestrowania się przez internet.

Ilustracja do artykułu spalalala2.jpg

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku to wciąż jedna z niewielu istniejących w Polsce spalarni odpadów komunalnych. W ciągu roku ZUOK może spalić do 120 tys. ton śmieci i wyprodukować 360 tys. GJ ciepła systemowego oraz ok. 46 tys. MWh energii elektrycznej. Zielona energia trafia do mieszkańców Białegostoku.

Zakład powstał w okresie od grudnia 2013 r. do końca 2015 r. Inwestycja została dofinansowana kwotą 210 mln zł netto z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Od dwóch lata ZUOK odwiedziło już blisko 6 tys. uczestników wycieczek. 12 maja 2018 r. będzie kolejna okazja do zobaczenia jak powstaje zielona energia. W ramach ogólnopolskiej akcji Dni Funduszy Europejskich, będzie można zwiedzić zakład zapisując się na jedną z dwóch wycieczek, które zaczynać się będą o godz. 10.00 i 11.30. Zapisy są możliwe najpóźniej do dn. 11 maja 2018 r. (do godz. 12.00) lub do wyczerpania miejsc.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW ZWIEDZANIA ZUOK 12 MAJA >>

Zapraszamy na zwiedzanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Andersa 40 F w Białymstoku.

Na wycieczkę warto zabrać swój smartfon. Na miejscu będzie można zainstalować aplikację mobilną na telefon i podczas zwiedzania śledzić aktualne parametry pracy zakładu.

Program zwiedzania obejmuje:

1. Prezentacja nt. systemu gospodarki odpadami komunalnymi i spalarni:

  • selektywna zbiórka odpadów
  • odzysk odpadów do ponownego użycia
  • produkcja zielonej energii z odpadów

2. Zwiedzanie zakładu:

  • hala wyładunku
  • dyspozytornia ZUOK
  • kocioł, w którym spalane są odpady
  • instalacja oczyszczania spalin
  • segment zestalania popiołów.
Powrót na początek strony