Naturalne choinki w zamian za sztuczne drzewka dla Białostoczan

100 naturalnych choinek rosnących w donicach, trafiło przed świętami do mieszkańców miasta. Akcję prowadzoną 19 grudnia przez Zastępców Prezydenta Miasta wspierał Nasz Białystok jest Eko. Stare, sztuczne choinki, które przynieśli na Rynek Kościuszki białostoczanie trafiły do utylizacji.

Ilustracja do artykułu choinka1.jpg

Każdy, kto miał na zbyciu sztuczną choinkę, mógł przynieść ją na Rynek Kościuszki i w zamian wziąć żywe drzewko w doniczce. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu zostaną ponownie wykorzystane.

Naturalne, pachnące drzewka, które po świętach można posadzić na swojej działce, przynoszą same korzyści. Produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. I przede wszystkim pięknie wyglądają – podkreślił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Trzeba pamiętać, że produkcja sztucznych choinek nie służy środowisku, powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Zorganizowana przez nas wymiana choinek była akcją pilotażową. W tym roku rozdaliśmy sto żywych drzewek na stulecie niepodległości Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Taką choinkę trzeba postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Należy ją także podlewać. Nie powinno się jej trzymać w domu dłużej niż 7 dni. Jeśli jest duży mróz, drzewko z donicą trzeba wstawić w chłodne miejsce, np. do garażu. Przesadzić je można na wiosnę. Jeśli ktoś nie ma działki czy ogrodu, może po świętach wyrzucić choinkę do zbiornika na odpady biodegradowalne.  

Info: Wschodzący Białystok

Powrót na początek strony