Energia z odpadów ogrzeje i zasili prądem Park Wodny w Białymstoku
Pięć pracowni projektowych zostało zaproszonych do dialogu konkurencyjnego, który ma na celu wyłonienie najlepszej koncepcji Parku Wodnego w Białymstoku. Kompleks rekreacyjno-sportowy z funkcjami rehabilitacyjnymi przy ul. Andersa, będzie zasilany energią wytwarzaną przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku zarządzany przez miejską spółkę LECH.

W listopadzie 2024 roku Rada Miasta Białegostoku podjęła decyzję o powierzeniu PUHP LECH zadania budowy Parku Wodnego. Nowoczesny kompleks basenowy, który obejmować będzie także strefę rekreacyjno-rehabilitacyjną, ma zostać oddany do użytku w grudniu 2028 roku.
Park Wodny powstanie przy ul. Andersa, w pobliżu lasu Pietrasze, a co najważniejsze - w bliskim sąsiedztwie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK). Obiekt będzie zasilany energią elektryczną i cieplną produkowaną przez ZUOK, co pozwoli na znaczne oszczędności kosztów eksploatacji obiektu.
PRZYGOTOWANIE KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ
W ramach realizacji inwestycji, w styczniu 2025 roku do dialogu konkurencyjnego zgłosiło się 11 firm, które złożyły swoje oferty. Spośród nich, po szczegółowej ocenie, wybrano pięć najlepszych, które uzyskały największą liczbę punktów i zostały zaproszone do kolejnego etapu postępowania – do dialogu konkurencyjnego.
W gronie wybranych firm znalazły się:
- PAS z Ostrowa Wielkopolskiego
- Pracownia Projektowa Paweł Tiepłow z Warszawy
- BPB Inwest BAU z Dębicy wraz z pracownią Architekt-Sebastian Kulik z Bielsko-Białej (wspólna oferta)
- SCHICK ARCHITEKCI z Rudy Śląskiej
- Team s.c. Jerzy Gryc Wojciech Kurzeja z Buska-Zdrój.
DOKONANIA WYBRANYCH PRACOWNI PROJEKTOWYCH
Wybrane pracownie mają na swoim koncie przygotowanie różnych projektów budowlanych, w tym kompleksów basenowych na terenie całej Polski. Część z tych projektów już została zrealizowana, część jest w fazie budowy lub czeka na jej rozpoczęcie.
Wśród obiektów, które znalazły się w rekomendacjach wybranych pracowni są m.in.:
- Aquapark w Lublinie „Aqua-Lublin”
- Park Wodny „Warszawianka” w Warszawie
- Aquapark Tarnowskie Termy
- projekt pod nazwą „Obiekty basenowe w Przemyślu”
- Parku Wodnego w Szczecinie „Fabryka Wody-Nowa Gontynka”
- Budynek uzdrowiskowo-sanatoryjny - Solec – Zdrój.
ROZPOCZYNA SIĘ DIALOG KONKURENCYJNY
Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się rozmowy w ramach dialogu konkurencyjnego, którego efektem ma być wyłonienie najlepszego projektu koncepcyjnego Parku Wodnego. Planujemy, że zakończenie tego etapu nastąpi w drugiej połowie roku. Następnie, wybrany projektant opracuje szczegółową dokumentację projektową Parku Wodnego w Białymstoku w celu uzyskania pozwolenia na budowę.