7 lat produkcji energii z odpadów w Białymstoku. Krótki film o historii ZUOK.

31 grudnia mija 7 lat od uruchomienia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Jest jedną z zaledwie ośmiu instalacji termicznego przekształcania odpadów działających w Polsce, która produkuje energię elektryczną i cieplną.

Ilustracja do artykułu spal2022.jpg

Była to jedna z największych inwestycji w historii województwa podlaskiego. Budowa spalarni trwała dwa lata, a jej przygotowania prowadzone były już od 2007 roku. Była realizowana w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadami komunalnymi dla Aglomeracji Białostockiej”, który w imieniu Miasta Białystok realizowała miejska spółka LECH. Projekt kosztował 393 mln zł netto (z czego sama instalacja spalarni 333 mln zł netto). Na przedsięwzięcie pozyskaliśmy 210 mln zł netto dotacji z Programu Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej oraz 155 mln zł netto pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

30 września 2009 r. został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Sprawy proceduralne trwały 50 miesięcy. Na początku grudnia 2013 r. zostało wydane prawomocne pozwolenie na budowę i wtedy mogły rozpocząć się prace budowlane, które miały finał 2 lata później. 31 grudnia 2015 r. obiekt został przekazany do użytku i od tego czasu jest jednym z trzech źródeł ciepła systemowego w Białymstoku.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o 7 latach działalności ZUOK Białystok.15 RAZY MNIEJ ODPADÓW PO SPALENIU

Do spalarni trafiają zmieszane odpady komunalne oraz odpady stanowiące frakcję energetyczną pozostałą po sortowaniu surowców, która nie nadaje się do ponownego wykorzystania.

Co roku w zakładzie unieszkodliwianych jest blisko 120 tysięcy ton śmieci. To ilość, którą można zasypać stadion piłkarski, taki jak ten znajdujący się w Białymstoku. W ciągu 7 lat swojej działalności przetworzonych zostało ponad 800 tys. ton odpadów.

Dzięki ich spalaniu można 15-krotnie zmniejszyć objętość gromadzonych odpadów, które później – po ich spaleniu - trafiają na pole składowe w ZUOK Hryniewicze w postaci żużla.ENERGIA Z ODPADÓW

Zakład to jednocześnie nowoczesna elektrociepłownia zasilana odpadami, która produkuje energię elektryczną oraz ciepło systemowe, które trafiają do mieszkańców.

Rocznie produkowane jest ok 47 tysięcy MWh energii elektrycznej (od 44 do 50 tysięcy), co pozwala zasilić  30 000 gospodarstw domowych.  350 tysięcy GJ energii cieplnej trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej i może ogrzać nawet 10 000 gospodarstw domowych.ZWIEDZANIE ZUOK I DZIEŃ OTWARTY 14 STYCZNIA

Zakład odwiedzany jest przez mieszkańców Białegostoku w ramach grup zorganizowanych ze szkół i uczelni oraz podczas Dni Otwartych. Gościmy również wycieczki z innych miast, w których planowane są budowy takich instalacji i stworzenie systemu gospodarki odpadami wzorowanego na Białymstoku.

Najbliższy Dzień Otwarty odbędzie się już 14 stycznia 2023 r. Możliwość rejestracji przez naszą stronę internetową zostanie uruchomiona już 2 stycznia. Zapraszamy do odwiedzenia zakładu.

Powrót na początek strony